Freze nedir?

 Kendi ekseni etrafında dönen bir kesici ile sabit bir iş parçası üzerinden yapılan talaş kaldırma işlemine Frezeleme, yapılan tezgaha Freze ve yapan kişiye de Frezeci denilir.

Hss nedir?

 Yüksek hız çeliği (HSS) yüksek sertlik, yüksek aşınma direnci ve yüksek ısı direncine sahip bir takım çeliğidir. Keskin çelik olarak da bilinir, yani söndürme sırasında havada soğutulduğunda bile sertleşebilir ve kendini keskin tutar.

Karbür freze nedir?

 Karbür freze bıçakları, çimentolu karbürden yapılmış freze bıçaklarıdır. Semente karbür freze bıçağını anlamak için önce sert alaşımın ne olduğunu bilmeliyiz. Semente karbür, yüksek sertlikte refrakter metalin kobalt (Co) veya nikel (Ni) ile karbür (WC, TiC) mikron tozuna dayanır. Molibden (Mo) bir bağlayıcıdır ve bir vakumlu fırın veya bir hidrojen indirgeme fırınında sinterlenmiş bir toz metalurji ürünüdür

Hss Karbür Karşılaştırma

  Birincisi, sertliğini HSS'den daha yüksek sıcaklıklarda tutar, böylece daha hızlı kesmek daha uygun olabilir. HSS'den biraz daha pahalı olmasına rağmen, uygulamaya bağlı olarak toplam maliyeti daha az yapan 5-10 kat daha uzun sürebilir. İşleme özelliği açısından, karbür uçlu takımlar yüzey kalitesini etkili bir şekilde iyileştirebilir ve daha sonra iş parçasının boyutunu HSS'den çok daha iyi kontrol edebilir.
   HSS takımları neredeyse karbür olanlar kadar uzun ömürlü olmasa da, daha dayanıklı ve daha az kırılgan olma eğilimindedir ve daha sert malzemelerde küçük uç boyutlarına sahip derin kesimler için en iyi seçimdir. Ayrıca, ortalama bir kullanıcı için keskinleştirmek çok daha kolaydır. Alüminyum oksit taşlama taşları kullanılarak kolayca bilenebilirler.
  


Gösterilen: 1 ile 15 arası, toplam: 22 (2 Sayfa)