1-Delik Delme

Delik delme işlemi, talaşlı üretim tekniklerinden biri olup matkap adı verilen kesici takımlarla metal ya da metal dışı iş parçalarının üzerine silindirik delik açma işlemidir. Delik delme işlemi matkap tezgahları veya breyiz denilen cihazlar yardımıyla gerçekleştirilir. Delme terimi kısa veya derin delik delme işlemleri için olduğu kadar, bunların ardından yapılan broşlama, raybalama, havşa yuvası açma ve ovalama (veya parlatma) gibi muhtelif son işlemler için de kullanılır. Bütün bu işlemlerin ortak noktası, ana dönme hareketinin doğrusal bir ilerleme hareketiyle beraber yapılmasıdır. Delik delme, metal kesici takımlarla bir iş parçasında silindirik delik açma yöntemlerini içerir Delik delme, delik büyütme, fatura açma (kademeli delik işleme), raybalama ve delik büyültme gibi birbirini takip eden talaş kaldırma işlemlerini kapsar. Bütün bu işlemlerde ortak olan, doğrusal bir ilerleme hareketi ile birlikte ana bir dönme hareketinin olmasıdır. Kısa delik açma ve derin delik açma işlemleri birbirinden farklıdır. Derin delik açma, çapın birçok katı derinliğe sahip deliklerin açıldığı, uzmanlık gerektiren bir yöntemdir ve derinlik, çapın 150 katına kadar çıkabilir.

2-MATKAP TEZGAHI ÇEŞİTLERİ

 1. El Breyizleri
 2. Masa tipi sütunlu matkap tezgahı
 3. Sütunlu matkap tezgahı
 4. Radyal matkap tezgahı
 5. Yatay delik delme tezgahı
 6. Çok milli matkap tezgahı
 7. Hidrolik kumandalı matkap tezgahı
 8. MATKAP TEZGAHINDA İŞLEMLER

  Matkap tezgahında yapılabilen bazı işlemler şunlardır.

  Delme : Parçadan talaş kaldırarak dairesel delik elde etme işlemine delme denir. Kullanılan kesici alete matkap denir.

  Raybalama : Üzerinde birden çok kesici ağız bulunan bir raybalama aleti ile deliğin yüzeyini iyileştirme ve hassas yüzey elde etme işlemidir.

  Delik büyütme : Yalnız bir kesici ucu bulunan ve ayarlanabilen bir kalemle deliği büyütme işlemidir.

  Silindirik havşalama : Deliklerin başlangıç kısımlarına, vidaların başlangıç kısımlarını yuva olacak şekilde büyütmektir.

  Konik havşalama : Bir deliğin ve vidaların başlangıç kısmını yuva olacak şekilde konik bir yüzey halinde büyütmektir.

  Alın havşalama : Deliklerin etrafını somun veya cıvata başının düzgün oturması için eksene dik olacak şekilde düzeltmektir.

  Kılavuz çekme : Kılavuz denilen aletle dişi vida açma işlemidir.
Gösterilen: 1 ile 11 arası, toplam: 11 (1 Sayfa)